Zadar poražen od Darussafake, posjećenost u rangu A2 lige

0

Košarkaši Zadra na otvaranju su ZDBT-a upisali očekivani poraz od Darussafake Dogus i to s rezultatom 69-88. Rezultat je mogao biti i pogubniji za Zadrane da David Blatt, trener turske momčadi, nije u posljednjoj četvrtini naredio ‘stiskanje kočnica’.

Iako sami start nije djelovao obećavajuće, košarkaši Zadra u prvoj su četvrtinu prikazali dosta zrelu košarku i uspješno su se suprotstavili favoriziranoj Darussafaki.

Nakon samo 3 minute igre turska je momčad imala prednost 7-2, no u tim je trenucima proradila osovina Mazalin-Marinković te je Zadar upravo na njihovim krilima stigao do prednosti 17-13, što je Davida Blatta natjeralo na minutu odmora. Igrala se 6. minuta susreta.

Do kraja prve dionice Zadrani su ispustili svoje vodstvo, no minimalni zaostatak 22-23 djelovao je jako obećavajuće.

I na samom početku druge četvrtine Zadrani su dobro stajali na terenu. Po dva koša povezali su Mazalin i Marić i domaćin je stekao prednost 26-23. Bilo je to međutim gotovo sve što su košarkaši Ante Matulovića pokazali u drugoj polovici prvog poluvremena.

Darussafaka je namjestila ‘nišanske sprave’, a posebno se to odnosi na ubojitog Dairisa Bertansa koji je u vrlo kratkom periodu pogodio tri trice i goste doveo na dvoznamenkastu prednost 26-36, uz malu pomoć Harangodyja i Slaughtera.

Dominaciju gostiju nakratko je prekinuo Brzoja pogodivši dvije trice, no više od toga nije se moglo. Tamo gdje stao Bertans nastavio je Adrien Moerman te je povezao 8 uzastopnih koševa pa su njih dvojica ostali najzaslužniji za vodstvo Darussafake 32-56 nakon 20 minuta igre.

U redovima Zadra najbolji je dojam u prvom poluvremenu ostavio Mazalin s 10 koševa i nekoliko lijepih proigravanja za Marinkovića dok je jedini šuterski raspoložen bio Brzoja s 9 koševa, a sve ih je postigao iza linije za 3 poena. Goste su pak predvodili Bertans s 13 i Moerman s 10 koševa.

U nastavku utakmice Zadrani su donekle stabilizirali svoju igru, no ne toliko da iole ugroze vodstvo gostiju, već tek toliko da ne upadnu u još dublji ponor. Brzoja i Marinković, a povremeno i Domagoj Vrkić, bili su pokretači svih zadarskih akcija, a veteransku je sigurnost ulijevao kapetan Jakov Vladović. Međutim, Moerman je i dalje bio praktički nezaustavljiv stoga ne čudi da je Darussafaka stigla do više no uvjerljivog vodstva 50-79 nakon 30 odigranih minuta.

Budući da je pitanje pobjednika već odavno bilo riješeno, u posljednjoj se dionici igrala nešto opuštenija košarka u kojoj su se nešto bolje ipak snašli Zadrani koji definitivno nisu htjeli pred svojom publiko upisati poraz od 30 i više koševa razlike. Marić i Mazalin odlično su surađivali, a dopadljive mini-role odigrali su i Jelenković i Špaleta, pa je Zadar 3 minute pred kraj susreta uspio umanjiti prednost gostiju na ‘okruglih’ 20 razlike (67-87). Konačnih 69-87 postavio je pak Vrkić na asistenciju Jelenkovića.

Iako ova utakmica teško da može biti mjerodavna jer Darussafaka, samo da je htjela, mogla je i u drugom poluvremenu igrati u ‘brzini više’, nekim detaljima navijači Zadra mogu biti zadovoljni. To je prvenstveno igra koju su prikazali Brzoja i Mazalin, a potom i Marinković, no u njegove smo se sposobnosti mogli uvjeriti i u nekoliko vrlo dobrih predstava prošle sezone. Nepravedno bi bilo ne spomenuti i Igora Marića koji je pokazao da se radi o iskoristivom igraču, a dobar je dojam u ograničenoj minuti stavio i Vrkić sa 6 poena.

Bolju bi pak sliku o mogućnostima zadarskih košarkaša trebali dobiti sutra kada će odmjeriti snage s još jednim ABA-ligašem, podgoričkom Budućnosti.

KK ZADAR – DARUSSAFAKA DOGUS 69-88 (22-23, 10-33, 18-23, 19-9)

KK Zadar: Marić 13, Vladović 2, Jelenković 3, Krajina, Jurica, Špaleta 2, Brzoja 15, Marinković 10, Tomas, Barać 4, Vrkić 6, Mazalin 14.

Darussafaka: Wilbekin 11, Arslan, Turen, Batuk 8, Wanamaker 4, Moerman 23, Aldemir 3, Savas 6, Anderson 2, Slaughter 10, Bertans 16, Harangody 5.