Zadar na krilima Ivana Vraneša svladao Mega Leks

0

U uzbudljivoj utakmici pred oko 2000 gledatelja, košarkaši Zadra s rezultatom 90-86 nadigrali su Mega Leks. Najzanimljivija priča večeri svakako je bio Ivan Vraneš koji se nakon velikih zdravstvenih tegoba vratio košarci na najbolji mogući način, donijevši Zadru treću ovogodišnju pobjedu u ABA ligi.

Prve dvije minute susreta na terenu je postojala samo jedna momčad, a na radost domaćih navijača to je bio Zadar. Vladović i Marinković iskombinirali su 9 poena, dok su gosti samo jednom pronašli put do zadarskog obruča i to s linije slobodnih bacanja. Domaćin je tako u vrlo ranoj fazi utakmice stigao do vodstva 9-1.

Ipak, dečki u rozim dresovima su stabilizirali svoju igri u nastavku prve dionice, te su zahvaljujući preciznom dalekometnom šutu pred sam istek vremena čak i prešli u vodstvo 28-30. Gosti su u tom trenutku naime imali pet pokušaja za tri poena, i svih pet su realizirali.

U posljednjem napadu pred kraj prve četvrtine Marinković je izjednačio na 30-30 a gostima je ostalo tek nekoliko sekundi te su pokušali još jednom tricom prijeći u novo vodstvo, no Jaramaz ovaj nije bio precizan, što je bio prvi promašaj gostiju za tri poena.

Marinković i povratnik u momčad Vraneš obilježili su početak druge dionice. Nakon dva slobodna bacanja Kabe za 30-32, njih su dvojica iskombinirali 7 koševa pa se Zadar opet vratio u vodstvo 37-32 i tako prisilio goste na minutu odmora.

Zanimljivo, koševi Kabe bili su jedini što su gosti postigli prvih 5 minuta igre, dok su Zadrani nastavili svoju seriju i poslije povratka na teren. Vladović je pogodio tricu, Brzoja jedno slobodno bacanje, a Marinković je položio za ukupno 43-32, odnosno seriju 13-0 domaćih košarkaša.

Ipak, jedna je sudačka pogreška bila dovoljna da se u zadarske redove uvuče nervoza, a gostima posluži kao lagani povjetarac u leđa. Ramljaku je naime pomalo prestrogo dosuđen jedan prekršaj, a zbog reakcije je isto tako prestrogo dobio tehničku pogrešku. U ionako skraćenoj rotaciji bez Baraća i Špalete, Zadar je tu praktički ostao i bez Ramljaka kojem su to bili 3. i 4. prekršaj.

Tejić je pogodio sva tri slobodna bacanja, a u nastavku je Milisavljević još poentirao za 45-37. Košarkaši Mege dobro su osjetili trenutak za zaigrati presing po cijelom terenu u kojem se domaćin nije znao snaći. Uistinu su naivno izgledali Zadrani gubeći lopte pri izvođenju ili na prvom dodavanju nakon izvođenja, što su gosti elegantno iskoristili i na kraju prvog poluvremena poveli s 46-50.

U posljednjem napadu Zadra Vraneš je uspio zakucavanjem smanjit zaostatak na 48-50, no slaba je to utjeha ako znamo da je domaćin u jednom trenutku imao čak +11!

Zadrane je u prvoj polovici susreta očekivano predvodio Marinković s 18 poena, dok su po 8 dodali Vraneš i Mazalin. Kod gostiju je najbolji bio Tejić s 15 ubačaja, dok je Simeunović dodao 9.

U nastavku susreta potpuno izjednačena borba u kojoj su Zadrani na krilima Vraneša i Marinkovića pokušavali dostići minimalni zaostatak s poluvremena, no gosti su uglavnom preko Čančara znali uzvratiti i održavati svoje vodstvo. I tako sve do 26. minute susreta kada je Ramljak pogodio dva slobodna bacanja za prvo vodstvo Zadra u drugom poluvremenu, 65-64.

Ipak, ono je bilo kratkog vijeka budući da je Zagorac uzvratio tricom, a potom i Tejić polaganjem za 65-69 u korist Mega Leksa. Uspjeli su međutim domaćini još jednom izjednačiti i to opet preko Ramljaka koji je zakucao iz kontre za 71-71, no na odmor pred posljednju dionicu ipak smo otišli s vodstvom Mega Leksa jer Tejić je iskoristio jedno od dva slobodna bacanja za 71-72.

Tek minuta igre u nastavku bila je potrebna da Zadrani još jednom prijeđu u vodstvo. Zagorac je pogodio dva slobodna bacanja za 71-74, no uzvratili su Marinković i Brzoja koji je poentirao iz kontre, što je posebno naljutilo gostujućeg trenera koji odmah prozvao minutu odmora iako je Zadar imao tek minimalnih 75-74.

Ramljak je po povratku na teren povezao 4 koša i Zadar je stigao na zadovoljavajućih 79-74, no gosti su preko Zagorca i Tejića izjednačili. Ipak, Zadrani se ne predaju, a Marinković vrijedno ‘rovari’ u reketu. Izborio je naime 4 slobodna bacanja u nizu, no iskoristio ih je tek 2, ali zato je Vraneš još jednom pronašao put do obruča i Zadar se vratio u prednost 83-79. Do kraja je preostalo nešto manje od 4 minute.

Gosti su ponovno zaigrali presing no ovaj put s manje uspjeha. Približili su se dvaput na -1, a posljednji put u posljednjoj minuti susreta kada je poentirao Zagorac za 87-86. Na drugoj strani terena Vladović je izborio dva slobodna bacanja i pogodio jedno za 88-86, a gostima je preostao cijeli napad za izboriti produžetak ili čak pobjedu.

Odlučili su se ipak kako će tricom ganjati pobjedu, no pokušaj Mushidija nije pronašao put kroz obruč. U posljednje 4 sekunde gosti su stigli još napraviti prekršaj na Ramljaku koji je ‘hladno’ pospremio oba bacanja za erupciju oduševljenja na tribinama i pobjedu Zadra 90-86.

Najbolji je strijelac kod Zadra bio Marinković s 28 poena, no glavna je priča večeras ipak bio Ivan Vraneš. Mladi je zadarski krilni igrač unatoč silnim zdravstvenim problemima, čekajući nalaze iz Zagreba, potpisao kako će nastupiti na vlastitu odgovornost te je svojom sjajnom izvedbom kupio srca zadarskih navijača. 19 koševa i 9 skokova, te nekoliko ubačaja u trenucima kad se utakmica lomila, dokaz su kako se radi o uistinu talentiranom igraču kojem tek zdravstvene tegobe stoje na putu da postane jedan od stožernih zadarskih igrača. Stoga, čestitamo Ivanu na hrabroj odluci da ipak zaigra i zahvaljujemo se na sjajnoj predstavi. Kapa do poda!

Inače, zadarski su košarkaši odmah po završetku sjeli na autobus za Zagreb gdje ih već sutra u 17 sati očekuje susret u Trnskom. Izgleda kako u HKS-u ne postoji nitko tko vodi računa o košarkašima i njihovom zdravlju jer da ima, ne bi sigurno dopustio da se utakmica igra samo 20 sati od završetka večerašnje. Međutim, kad je HKS u pitanju nita nas više ne može začuditi. Možda bi nas začudila tek neka pametna odluka ili dobar potez jer takvom čemu već predugo nismo svjedočili.

KK ZADAR – KK MEGA LEKS 90-86 (30-30, 18-20, 23-22, 19-14)

KK Zadar: Vladović 7, Vraneš 19 (9 sk), Jelenković, Krajina, Jurica, Brzoja 8 (10 as), Marinković 28, Tomas, Ramljak 14 (7 sk), Vrkić, Mazalin 14 (9 sk).

KK Mega Leks: Mushidi 3, Đoković 2, Jaramaz, Veljković, Milisavljević 2, Kaba 7, Zagorac 20, Čančar 15, Simeunović 11, Tejić 24, Novak 2.