NAPOKON POBJEDA: Zadar u Krešinoj dvorani svladao MZT

0

Košarkaši Zadra prekinuli su niz od tri poraza u ABA ligi te su s rezultatom 71-65 nadigrali makedonskog prvaka, MZT. Pobjeda je Zadranima uistinu došla kao melem na ranu jer zna se kakva su turbulentna dva tjedna bila iza njih.

Domaćini su uistinu autoritativno otvorili večerašnji susret te su nakon uvodnih 6-5, nanizali još čak 8 koševa. Marinković i Vladović sjajno su kombinirali, pa je nakon zakucavanja zadarskog centra za 14-5 klupa gostiju bila primorana reagirati s minutom odmora. Bile su odigrane tek 4 minute.

I do same završnice prve dionice Zadar je bio bolja momčad na terenu, no onda su dva potpuno neshvatljiva poteza Borisa Baraća goste vratila u život. Naime, pri rezultatu 25-20 Zadrani su imali napad koji je trebao potrajati do samog isteka vremena. Međutim Barać je napravio potpuno nepotreban prekršaj u napadu, da bi i u obrambenoj fazi opet napravio grešku. Thames je probio prvu liniju obrane i sjurio se pod koš, a Barać ga je na polaganju faulirao što je Amerikanac iskoristio za koš i dodatno slobodno bacanje. Tako su gosti iz Skopja na dvominutni odmor otišli sa zaostatkom od samo 25-23.

U drugoj smo četvrtini gledali potpuno izjednačenu košarku sve do posljednjih trenutaka. Igralo se ‘koš za koš’, tj. Zadrani su bježali, naravno rezultatski, dok su Makedonci ganjali izjednačenje. I tako sve dok Lučić nije zabio tricu za 36-35 u pretposljednjoj minuti prvog poluvremena.

Izborio je tada Ramljak dva slobodna bacanja koja je i realizirao, da bi nakon promašaja gostiju Vladović pogodio jedan šut s otprilike 5 metara.Gostima je ostao cijeli napad, a pet sekundi pred istek vremena Lučić je promašio pokušaj za 3 poena i lopta je stigla do Vladovića. Iskusni je razigravač pronašao Ramljaka u brzom naletu te ga poslužio za atraktivno zakucavanje sa zvukom sirene.

Zadar je tako na odmor otišao s prednošću 42-35 anuliravši pritom nesmotrenost s kraja prve dionice.

Prvo ime u zadarskim redovima ponovo je bio Marinković s 12 ubačaja, dok je povratnik Ramljak postigao 11. Kod gostiju se istaknuo nekadašnji igrač Zadra Jure Lalić s 8 koševa, dok je 7 dodao Lučić, a 5 Drenovac.

Pt i pol minuta igre u nastavku bilo je potrebno gostima da se opet vrate u egal. Brzoja i Ramljak bili su jedini strijelci u domaćim redovima, dok su Lalić, Scott i Thames iskombinirali 10 poena i tako klupu Zadra primorali na minutu odmora pri minimalnom vodstvu 46-45.

Nije dugo trebalo ni da gosti dođu do svog prvog večerašnjeg vodstva. Trica Simonovskog te polaganje Scotta bili su dovoljni za 50-52 i zabrinutost na licima zadarskih navijača- Do kraja treće dionice preostala je još minuta i pol.

Srećom, završnica je još jednom bila na strani domaćina. Prvo je Vladović pogodio tricu, što je bila prva njegova iz 5 pokušaja, da bi potom Marinković izborio dva slobodna bacanja i realizirao jedno za povratak u vodstvo 54-52. Gostima je ostao još gotovo čitav napad, koji su Zadrani prekinuli faulom na kojeg su imali pravo. Preostale 4 sekunde gosti nisu znali iskoristiti na najbolji način. Lopta je došla do Scotta koji i nije baš najbolji šuter, pa je njegov pokušaj za tri poena zapeo na obruču.

Uvod u posljednju dionicu Zadrani su odradili baš kako spada. Agresivnom obranom goste su prisilili na dva promašaja i dvije izgubljene lopte, dok su u napadu dobro reagirali Barać, Vladović i Marinković pa je Zadar stigao do vodstva 60-52. Klupa gostiju reagirala je još jednom minutom odmora, a odigrale su se tek dvije minute.

Pokazalo se kako je upravo tih 6-0 bilo ključno za večerašnju pobjedu Zadra. Gosti su trošili pokušavajući dostići rezultat, dok su Zadrani sada predvođeni Brzojom punili njihov koš i povećavali svoju prednost. Definitivnu potvrdu pobjede dao je Barać tricom za 71-58 3 i pol minute prije kraja od čega se gosti do kraja nisu oporavili.

Doduše, makedonski se prvak nije predavao te su u preostalom vremenu nanizali seriju 7-0, no uspjeli su tek ublažiti svoj poraz i u Skopje otputovati sa 71-65.

Oko 2 i pol tisuće gledatelja glasnim je aplauzom pozdravilo večerašnje pobjednike, ali je i poslije zvuka sirene još jednom zatražilo odlazak uprave.

U večerašnjoj je pobjedi, drugoj ovosezonskoj, Zadrane predvodio Marinković sa 17 koševa, 13 je dodao Ramljak, 12 Brzoja, a 11 Barać. Nipošto ne treba zanemariti all-round učinak kapetana Vladovića koji je postigao 9 koševa i tome nadodao još 5 asistencija te po 4 ukradene lopte i skoka. Goste je očekivano predvodio Jure Lalić s 19 koševa.

U sljedećem kolu ABA lige Zadrane očekuje još jedan susret na domaćem parketu, a u goste stiže Mega Leks.

KK ZADAR – KK MZT SKOPJE AERODROM 71-65 (25-23, 17-12, 12-17, 17-13)

KK Zadar: Vladović 9, Jelenković, Krajina 6, Jurica 3, Špaleta, Brzoja 12, Marinković 17, Tomas, Barać 11, Ramljak 13, Vrkić, Mazalin.

KK MZT: Cvetkovski, Thames 9, Sinovec 2, Mekić, Kloof 3, Simonovski 8, Lučić 7, Drenovac 6, Mladenovski 2, Scott 9, Lalić 19.